Με τον

Αντώνη Αντωνάκο

Γ. Γραμματέα της ΟΛΜΕ

Απομένουν λίγες μέρες πριν από την έναρξη των μαθημάτων. Είναι όλα έτοιμα για να κυλήσει η εκπαιδευτική διαδικασία ομαλά;

Υπάρχουν όλα τα προβλήματα που κάθε φορά παρουσιάζονται με την έναρξη του σχολικού έτους και τα οποία αφορούν τις ελλείψεις αιθουσών, προσωπικού και βιβλίων. Φέτος στην Α΄ και Β΄ Λυκείου και στα Τεχνικά Λύκεια θα έχουμε οξυμένα προβλήματα.

Είναι η πρώτη χρονιά, που οι μαθητές ουσιαστικά θα βρεθούν αντιμέτωποι με τα νέα μέτρα που προβλέπει η εκπαιδευτική μεταρρύθμιση. Πιστεύετε ότι τα μέτρα αυτά τους ευνοούν;

Η πρωτοφανής ανευθυνότητα και η προχειρότητα με την οποία προωθήθηκαν τα μέτρα δεν αφήνει κανένα περιθώριο για θετική επίπτωση στους μαθητές. Το Υπουργείο Παιδείας ακολουθεί μια τυφλή πορεία. Οι μαθητές της Β΄ Λυκείου έχουν μπροστά τους ένα Γολγοθά, αποτελούμενο από την υποχρέωση να δώσουν πανελλαδικές εξετάσεις σε 13 έως 15 μαθήματα.

Και μόνο το γεγονός ότι οι μαθητές δεν θα έχουν να αντιμετωπίσουν τη μία και μοναδική εξέταση, δεν τους απαλλάσσει από το άγχος;

Αυτό δεν είναι ακριβές. Με το προηγούμενο σύστημα οι μαθητές είχαν περισσότερες ευκαιρίες, ενώ με το νέο έχουν μόνο μία. Η δυνατότητα που τους δίνεται να επαναλάβουν τη Γ΄ Λυκείου ή να διαγωνισθούν για μία ακόμη φορά στο σύνολο των 13 έως 15 μαθημάτων, είναι στην πραγματικότητα εμπαιγμός. Γιατί εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις, κανένας μαθητής δεν θα επαναλάβει εξετάσεις σε τόσα πολλά μαθήματα.

Τελικά, δηλαδή η "κίνηση" προς τα φροντιστήρια θα αυξηθεί; Διότι το υπουργείο Παιδείας ισχυρίζεται το αντίθετο.

Ήδη τα φροντιστήρια λειτουργούν σαν δεύτερα σχολεία με προγράμματα διάρκειας 16 - 21 ωρών. Μέχρι τον Οκτώβριο, το σύνολο σχεδόν των μαθητών της Β΄ Λυκείου θα φοιτά σε κάποιο φροντιστήρια.

Συνέντευξη

στην Νικολίτσα Τρίγκα